Яка історія ФК ЦСКА Москва? – Ч. 4

У міжсезоння 1991 команду покинув нападаючий Сергій Дмитрієв перейшов в іспанський клуб «Херес», поповнилася команда молодими футболістами, півзахисниками Василем Івановим і Дмитром Карсаковим, а так само нападаючим Левом Матвєєвим. Сезон для ЦСКА почався матчем 1/4 Кубка СРСР проти мінського «Динамо», який закінчився з рахунком 1:4 на користь армійців. У першому турі чемпіонату СРСР, який відбулося 10 березня 1991 року з розгромним рахунком 4:0 був обіграний харківський «Металіст». У наступних 5 турах чемпіонату ЦСКА здобув 5 перемог, з різницею м'ячів 14-4. У півфіналі Кубка СРСР ЦСКА, з рахунком 3:0, здобув перемогу над московським «Локомотивом». У Фіналі Кубка СРСР, який проходитиме 23 червня 1991 року на великій спортивній арені «Лужники», ЦСКА виступав проти «Торпедо». Рахунок у матчі, на 43 хвилині, відкрив нападаючий «Торпедо» Юрій Тішков, на 45 хвилині армійці змогли відігратися, забив Ігор Корнєєв. Після перерви, на 67 хвилині, Корнєєв оформив дубль і вивів свою команду вперед. На 75 хвилині Тишков зрівняв рахунок. Проте вже через п'ять хвилин армійці знову повели в рахунку, Корнєєв відпасував нещодавно повернувся з Іспанії Сергію Дмитрієву, той, прорвавшись по флангу, зробив простріл у штрафну площу торпедовцев, а набіг Олег Сергєєв замкнув передачу – рахунок 3:2. ЦСКА в п'ятий раз завоював кубок страни.На Наступного дня, 24 червня 1991 року, на Ленінградському шосе, в автомобільну катастрофу потрапив воротар московського ЦСКА Михайло Єрьомін. 30 червня у віці 23 років він помер від численних травм. 2 липня його поховали на Зеленоградском кладбіще.На похоронах, футболісти ЦСКА поклялися здобути перемогу в чемпіонаті країни в пам'ять про Михайла. 18 вересня 1991, в рамках розіграшу Кубка Кубків, ЦСКА зустрічався з італійським клубом «Рома». Матч розпочався з гострих атак господарів, проте, армійці так і не змогли вразити ворота гостей, перший тайм завершився нульовою нічиєю. На самому початку другого тайму, на 46-й хвилині, захисник ЦСКА Сергій Фокін невдало зіграв у штрафному майданчику і зрізав м'яч у свої ворота. Зрівняти рахунок армійці змогли вже на 52 хвилині матчу, після сильного удару Володимира Татарчука м'яч відскочив до Сергєєву і той зміг переправити його у ворота римлян. На 73-й хвилині, скориставшись помилкою армійських захисників, нападник «Роми» Ріццітеллі вийшов один-на-один з воротарем ЦСКА Дмитро Харін та перегравши його забив гол, поставивши крапку в матчі. Відповідний матч відбувся у Римі 2 жовтня 1991 року. Вже на 13-й хвилині армійці повели в рахунку, після точної передачі Михайла Колесникова, нападник москвичів Дмитрієв ударом голови відкрив рахунок у матчі. Пізніше, захисник гостей Фокін, після подачі кутового забив ще один гол, але суддя Форштінгер його скасував, так як порахував, що Валерій Массалітін перед ударом порушив правила. У підсумку, ЦСКА, за сумою двох матчів, не зміг пробитися в 1/8 Кубка Кубків. 27 жовтня 1991 ЦСКА обігравши московське «Динамо» з рахунком 1:0, достроково, за тур до кінця чемпіонат країни, завоював золоті медалі першості, тим самим, оформивши останній «золотий дубль» чемпіонатів СРСР.

1992-2000

Після розпаду СРСР в 1991 році колишні республіки, що входили до складу СРСР, почали проводити власні незалежні футбольні змагання. Вища ліга чемпіонату Росії була створена практично з нуля. Для участі у Вищій лізі було зібрано 20 клубів, в число яких увійшов і ЦСКА.

Перед сезоні 1992 року команду покинув ряд досвідчених футболістів. У їх числі були Ігор Корнєєв, Дмитро Галямін і Дмитро Кузнєцов, що перебралися в "Еспаньол", Сергій Дмитрієв, який уклав контракт з іспанським клубом «Херес», Валерій Брошін, що виїхав до фінський клуб «Куопіон Паллосеура», Володимир Татарчук, що переїхав в празьку « Славію », а так само деякі інші гравці. Цю втрату Садирін заповнив кількома молодими футболістами. У підсумку ЦСКА почав сезон з омолодження складу гравців.

Чемпіонат Росії 1992 року розігрувався в два етапи. У першому етапі 20 клубів Вищої Дивізіону, розділені на дві групи, виявляли по 4 найсильніших команди в групі, і потім у другому етапі змагання боролися за чемпіонський титул, решта команд розігрували місця з 9-го по 20-е.

Перший чемпіонат Росії армійці почали з гостьового матчу проти владикавказької «Спартака». Матч відбувся 29 березня 1992 року. Вже на 9-й хвилині гри півзахисник Мірджалол Касимов вивів «Спартак» вперед, а під самий кінець матчу нападник господарів Ігор Шквирін забив другий м'яч, тим самим, встановивши остаточний рахунок у матчі – 2:0. Незважаючи на поразку в першому матчі, ЦСКА зумів здобути три перемоги поспіль – над Ставропольським «Динамо», над «Текстильник» і над «Факелом». До кінця першого етапу чемпіонату країни армійці набрали 23 очки і, зайнявши 4-е місце, пробилися у фінальну пульку. У другому етапі чемпіонату ЦСКА набрав 14 очок і посів лише 5-е місце.

У Кубку ЦСКА виступив з великим успіхом. Турнір, який починався як Кубок СРСР, після розпаду Союзу догравали вже під егідою СНД. У півфіналі армійці здолали таджікістанскій клуб «Памір» Душанбе, а в фіналі Кубка армійці повинні були зустрічатися з московським «Спартаком». Фінал відбувся 10 травня 1992 року, на стадіоні «Лужники», у присутності 42 000 глядачів. На 20-й хвилині гри Володимир Бесчастних відкрив рахунок у матчі, він же на 35-й хвилині подвоїв рахунок. В кінці першого тайму футболісти ЦСКА отримали можливість відігратися, після призначеного суддею пенальті, проте воротар ЦСКА Харін не зумів переграти свого візаві Черчесова і відправив м'яч вище воріт. Матч завершився з рахунком 2:0, і Кубок навічно залишився у червоно-білих.

По ходу сезону в клубі змінився головний тренер, замість Павла Садиріна, призначеного головним тренером збірної Росії, біля керма команди встав Геннадій Костильов.

У вересні 1992 року ЦСКА стартував у Лізі Чемпіонів. У першому матчі армійці грали проти ісландського клубу «Вікінгур», перший матч закінчився з рахунком 1:0, а другий 4:2 на користь москвічей.А в наступному матчі армійці зустрічалися з чинним на той час володарем Кубка Чемпіонів – «Барселоною». Перший матч пройшов 21 жовтня 1992 року в присутності 40 000 глядачів [34] і завершився з рахунком 1:1. У армійців відзначився Олександр Гришин, а в іспанців – Бегірістайн. Другий матч пройшов 4 листопада 1992 року, на знаменитому домашньому стадіоні «Барселони» – «Камп Ноу», у присутності 80000 уболівальників. Господарі відкрили рахунок у матчі вже на 12 хвилині гри, відзначився Надаль, а на 31 хвилині Бегірістайн подвоїв рахунок у матчі. За кілька хвилин до кінця першого тайму Євген Бушманов зумів обіграти воротаря «Барси» Субісаррета і скоротив розрив у рахунку. Після перерви, на 57 хвилині, Денис Машкарін зрівняв рахунок. А ще через 4 хвилини Дмитро Карсак, після пасу Ільшат Файзулін встановив остаточний рахунок в матчі 2:3, після цієї перемоги ЦСКА вийшов у груповий етап. Незважаючи на перемогу над «Барселоною», в своїй групі ЦСКА зайняв останнє місце і завершив виступ в єврокубках.

Перед сезоні 1993 року склад команди зазнав ряд змін. З «Кубані» прийшов воротар Євген Плотніков, з «Дніпра» – захисник Сергій Мамчур, з мінського «Динамо» – півзахисник Юрій Антонович, також команда поповнилася іншими футболістами. По ходу сезону команду покинули захисники Сергій Колотовкін і Олег Малюков перейшли в ізраїльські клуби «Бейтар» і «Хапоель» (Іроні-Рішон), Сергій Крутов перейшов у московське «Динамо», а Валерій Брошін уклав контракт з клубом «Хапоель» (Квар- Саба). В чемпіонаті ЦСКА виступав нерівно, за перемогами слідували поразки, в підсумку лише 30 очок і 9 місце з 18 можливих у турнірній таблиці. У кубку справи йшли краще, армійцям вдалося пробитися у фінал, де їм належало зустрітися з московським «Торпедо». За два дні до матчу з «Торпедо», тренер команди, Геннадій Костильов, був звільнений, у підсумку на фінальний матч кубка ЦСКА вийшов без головного тренера. Матч, в основний і додатковий час, закінчився з рахунком 1:1, а пенальті краще пробили футболісти «Торпедо», 5:3. Замість Костильова на пост головного тренера був призначений Борис Копєйкін.

На початку сезону 94 в складі клубу відбулися наступні зміни: нападаючий ЦСКА Валерій Масалітіна перейшов у московський «Спартак», Дмитро Карсак продовжив кар'єру в «Торпедо», з празької «Славії» повернувся Володимир Татарчук, а влітку в команду перейшов молодий Сергій Семак. Старт чемпіонату видався невдалим, після семи турів команда з шістьма очками займає десяту сходинку турнірної таблиці, а до кінця першого кола армійці забили лише сім м'ячів, і в скоре головний тренер ЦСКА Копєйкін подав у відставку. Його місце зайняв Олександр Тарханов, проте, не дивлячись на зміну тренера, армійці посіли лише 10 місце в чемпіонаті.

У кубку справи йшли краще, як і в минулому сезоні, команді вдалося дійти до фіналу, де армійцям довелося грати проти чемпіона – московського «Спартака». В основний і додатковий час матч завершився з рахунком 1:1, а пенальті краще пробили червоно-білі 2:4.
У наступному сезоні Тарханов продовжив формування нової команди, відмовившись від послуг багатьох гравців: Брошін і Бистров пішли в петербурзький «Зеніт», Іванов поїхав грати в «Маккабі» (Герцілія), Семенов, Гришин, Колотовкін перейшли в столичне «Динамо», а Синьов і Демченко виїхали грати в Європу: перший – в амстердамський «Аякс»), а другий в Іспанію. На зміну їм прийшло нове покоління футболістів, з яких особливо виділялося тріо, що склало кістяк команди в центрі поля: Сергій Семак, Дмитро Хохлов та Владислав Радімов.Защіту склали капітан команди Бушманов, Валерій Мінько, Мамчур, Машкарін і Граділенко. Першим голкіпером на початку сезону був Андрій Новосад, а з другого кола – Плотніков. В атаці – Лебедь і Файзулін. У результаті досить молода передня лінія подвоїла результативність команди в порівнянні з попереднім сезоном. ЦСКА закінчив чемпіонат 1995 року на шостому місці. Молоді футболісти армійського клубу активно превлекает в збірні країни: Семак, Радімов і Хохлов грали і за молодіжну, і за юнацьку. У «молодіжці» також грали Машкарін, Лебідь, Файзулін і Герасимов. А в основній збірній у відбіркових іграх до Чемпіонату Європи по одному матчу зіграли Лебідь і Радімов. Останній разом з Бушманова за підсумками року увійшли до списку «33 кращих».

У 1996м активна селекція продовжилася. До команди приєднався воротар Тяпушкін, нападник Мовсесьян і захисник А. Іванов. Влітку в ЦСКА з'явилися перші легіонери з далекого зарубіжжя, два бразильця: захисник Леандро Самароні і атакуючий хавбек Леонідас, а також литовський нападаючий Едгарас Янкаускас. [37] Як результат, піднялася результативність і з 25-го туру команда видала семіматчевую переможну серію, послідовно обігравши «Камаз», московське «Динамо», «Торпедо-Лужники», «Ростсільмаш», «Зеніт», «Перлину» і «Аланію». За три тури до фінішу ЦСКА йшов на третьому місці, проте, фініш армійці провалили, поступившись спочатку в гостях «Балтиці» 1:2, а потім в підмосковному Селятині в номінальному домашньому матчі (у зв'язку з реконструкцією «Лужників» всім московським командам, які грали Того тур вдома, не вистачило столичних стадіонів) новоросійському «Чорноморцю» 1:3. Чи не скрасила враження і перемога в останньому турі над столичним «Локомотивом». У підсумку команда посіла п'яте місце. Слабка кінцівка дала привід «великим ЦСКА» розірвати контракт з Тарханова. Тим не менш, армійці повторили своє найкраще досягнення в чемпіонатах Росії.

Category: Спорт