Чи зобов'язаний продавець (касир) розмінювати гроші в разі відсутності здачі?

Відповідно до роздрібним договором купівлі-продажу комерційна організація надає покупцеві відповідний товар, а покупець зобов'язується оплатити його за ціною, оголошеною продавцем (ст.ст. 492, 500 ГК РФ). Зобов'язання ж покупця, що полягає в оплаті товару, вважається виконаним, коли на рахунок продавця надходить сума, визначена роздрібним договором купівлі-продажу, і покупцю видається касовий або товарний чи інший документ, що підтверджує оплату товару. Саме з видачею касового чека або іншого документа договір вважається укладеним належним чином (ст. 493 ГК РФ).

У випадку, якщо покупець не може оплатити прийнятий ним товар по причині відсутності у нього певної суми грошових коштів, продавець має право вимагати оплати (ст. 486 ГК РФ), шляхом звернення до покупця, щоб він справив розмін великої купюри (у разі відсутності здачі у продавця) і виконав свої зобов'язання перед продавцем, тобто виконав певні дії, щоб мати можливість оплатити товар.

Продавець може лише посприяти виконанню зобов'язання оплати товару, що виникає у покупця, шляхом, наприклад, забезпечення касирів розумінням купюрами і монетами в кількості, необхідній для розрахунків з покупцями, але тільки перед початком роботи (п.п. 3.8 і 3.8.1 листа Мінфіну РФ від 30 серпня 1993 р. № 104 «Типові правила експлуатації контрольно-касових машин при здійсненні грошових розрахунків з населенням»).

Вимагати ж від покупця самому розмінювати гроші касирові заборонено (п. 38 Примірних правил роботи підприємства роздрібної торгівлі). Однак це не заважає касиру звернутися до покупця з проханням, щоб він самостійно зробив розмін, і зажадати від нього виконання зобов'язання перед продавцем, яке полягає в оплаті товару.

Покупець же не вправі вимагати від касира – розмінювати гроші, оскільки в зобов'язання касира це не входить і законом не закріплено. Тому покупець має право попросити касира посприяти у розміні грошових коштів, щоб йому виконати зобов'язання перед продавцем, який передав йому товар.

Таким чином, обидві сторони договірних відносин не вправі один від одного вимагати самостійно розмінювати гроші. У той же час слід розуміти, що розмін грошових коштів – це дія, спрямована на отримання грошових коштів, необхідних для здійснення платежу. І саме покупець зобов'язаний провести розмін [вчинити певні дії (ст. 485 ГК РФ)], щоб виконати своє зобов'язання перед продавцем (касиром), яке у нього виникло у зв'язку з придбанням товару.

Додатково на Vidpo.net:

  • Чи має право охоронець обшукувати покупця?
  • Чи має право таксист утримувати багаж пасажира?
  • У якому випадку переконання «клієнт завжди правий» вважається вірним?
  • Кому належить фраза «клієнт завжди правий»?

Category: Законодавство

Comments (Прокоментуй!)

There are no comments yet. Why not be the first to speak your mind.

Leave a Reply