Чи потрібен трудовий договір, якщо генеральний директор і засновник – одна особа?

Так, трудовий договір не просто потрібен – а необхідний.

Стаття 275 Трудового Кодексу РФ говорить, що "трудовий договір з керівником організації укладається на строк, встановлений установчими документами організації або угодою сторін". У теж час дана норма не поширюється на випадки, коли керівник організаці є єдиним учасником (ст. 273 ТК РФ). Однак це не означає, що такі керівники взагалі не є працівниками, і для них не діє трудове законодавство Росії. Список осіб, відносини з якими не регулюються Трудовим Кодексом, наведений у статті 11 ТК РФ. Керівник, який є єдиним учасником організації, в цей перелік не входить. Отже, на нього поширюються встановлені трудовим законодавством права та обов'язки. Все це має бути закріплено не тільки на законодавчому рівні, але і на рівні локального акта організації. Адже безпосередньо розмір оплати праці, режим роботи, тривалість додаткової відпустки, компенсації і гарантії встановлюються в трудовому договорі.

Іншими словами, трудові відносини оформляються трудовим договором (ст. 16 ТК РФ), і ніяких винятків з цього правила законодавство не передбачає.

Стаття 275 Трудового Кодексу не забороняє укладати трудовий договір з генеральним директором, якщо той є єдиним учасником (засновником), організації. У ній лише йде мова про термін такого договору, який визначається на підставі установчих документів або угоди сторін. Якщо ж учасник (акціонер) та виконавчий орган організації є одним і тим же фізичною особою, трудовий договір може бути укладений на невизначений строк або на строк створення організації. Те, що в даному випадку договір між організацією і керівником буде підписаний однією особою, не має юридичного значення. Пункт 3 статті 182 Цивільного Кодексу РФ не поширюється на трудові відносини. Тому трудовий договір у цьому випадку від імені організації може підписати сам учасник (засновник) організації, який стає керівником. Такий доовор не може бути анульовано, оскільки законодавство передбачає лише один випадок анулювання трудового договору (ч.4 ст. 61 ТК РФ), який до розглянутої ситуації відношення не має. Немає в ТК РФ і норм про визнання трудових договорів недійсними або неукладеними.

На керівників фірми, як на будь-якого працівника, має бути заведена відповідним чином заповнена трудова книжка. Трудова книжка оформляється на підставі наказів. При прийомі працівника на роботу видається наказ (розпорядження) роботодавця (ст. 68 ТК РФ), який складають на підставі укладеного трудового договору. У директора наказ про призначення складається – на підставі рішення засновника. У рішенні пишемо: "Покладаю обов'язки генерального директора на себе", Число і підпис. Наказ № 1 – '"На виконання рішення засновників № ___ приступаю до виконання обов'язків генерального директора з такого-то числа", Число і підпис.

Всі витрати підприємства повинні бути економічно обгрунтовані і документально підтвердити (ст. 252 Податкового Кодексу РФ). Тому, податкові органи при перевірці зажадають обгрунтування оплати праці керівника. Таким обгрунтуванням якраз і є трудовий договір з генеральним директором.

Також можна уникнути ситуації, коли договір підписується однією особою. Для цього в установчих документах потрібно передбачити, що з боку суспільства трудовий договір має право підписувати не тільки учасник товариства і генеральний директор, а й інші особи. Наприклад, фінансовий директор. Тобто спочатку засновник укладає трудовий договір з фінансовим директором, після чого останній – з генеральним директором.

Джерела інформації:

  • pravcons.ru – генеральний директор і власник – одна особа.
  • pravcons.ru – оформляємо директора-засновника на роботу;
  • naluchet.ru – директор товариства – його єдиний засновник;
  • cliff.ru – генеральний працівник;
  • klerk.ru – генеральний директор і засновник – одна особа, чи потрібно укладати трудовий договір.

Category: Бізнес

Comments (Прокоментуй!)

There are no comments yet. Why not be the first to speak your mind.

Leave a Reply